Psychologowie oraz inni specjaliści od uczenia się zwracają uwagę na to, że aby osiągnąć w jakiejś dziedzinie bardzo wysokie umiejętności, trzeba poświęcić na trening i praktykę około 1000 godzin. To naprawdę mnóstwo czasu, który potrzebny jest do tego, aby stać się w czymś biegłym.
Nie ma znaczenia, czy dotyczy to wykonywania makijażu, szycia, tworzenia stron internetowych czy prowadzenia samochodu. Im częściej coś robimy, tym stajemy się lepsi. Powiedzenie znane chyba każdemu, że trening czyni mistrza, to zatem szczera prawda.
By stać się doskonałym kierowcą, który nie boi się różnych wyzwań na drodze,
jeździć bezpiecznie dla siebie i innych, trzeba jak najczęściej siadać za kółkiem.
Podstawowe szkolenie kierowców przewidziane jest w ten sposób, że podczas zajęć teoretycznych oraz praktycznych kursanci zdobywają minimum wiedzy i umiejętności, które potrzebne są do tego, aby prowadzić auto. Indywidualne predyspozycje wpływają na to,
że dla niektórych to szkolenie jest wystarczające, dla innych nie.
Ci drudzy obawiają się siadać za kierownicą nawet wtedy, gdy z powodzeniem zdali egzamin i zdobyli prawo jazdy. Blokuje ich lęk oraz poczucie niepewności. Mają przeświadczenie, że umiejętności prowadzenia auta nie są na tyle dobre, by ruszać na dalsze trasy.
Stąd jest krótka droga do tego, by małymi krokami rezygnować z jeżdżenia. Warto zrealizować jednak inny scenariusz i zapisać się na jazdy doszkalające dla początkujących kierowców.
To praktyczne lekcje nauki jazdy, które dedykowane są dla osób posiadających prawo jazdy
od niedawna. Zamiast spinać się za kierownicą wtedy, gdy jeździ się po nowych trasach,
na których ruch jest intensywny, lepiej po prostu nabierać praktyki.
Podczas jazd doszkalających każdy kierowca, który już posiada prawo jazdy i z niego aktywnie korzysta, będzie mógł poprawić swoją technikę jazdy.
Wraz z instruktorem będzie można skupić się na tych elementach związanych z obsługą samochodu, które są najtrudniejsze i wywołują najwięcej stresu.
Można trenować na placu manewrowym, dzięki czemu rozwinie się umiejętność parkowania w różnych miejscach. Inną opcją jest ruszenie w trasę. W zależności od tego, czy większym niepokojem napawa poruszanie się po mieście, czy też po drogach szybkiego ruchu
i autostradach, można ćwiczyć właśnie to. Wszystko po to, aby poczuć się pewnie za kierownicą i zautomatyzować swoje działania.
Osoby świetnie jeżdżące to kierowcy z bardzo dużą praktyką, którzy dużo prowadzą.
To najlepszy dowód na to, że im częściej siada się za kółkiem, tym jeździ się lepiej.
Dlaczego warto skorzystać z jazd doszkalających?
To forma nauki jazdy, która jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto czuje się niepewnie. To nie tylko lekcje dla początkujących kierowców, ale również dla tych, którzy jeżdżą od dawna, ale w niektórych sytuacjach na drodze tracą pewność. Mogą unikać prowadzenia samochodu na przykład wtedy, gdy na drodze jest ślisko po deszczu. Mogą rezygnować z jazdy autem zimą, gdy ulice są oblodzone, a kierować tylko wiosną i latem, przy dobrych warunkach atmosferycznych.
Jeśli właśnie tak podchodzi się do prowadzenia auta, jazdy doszkalające będą doskonałym rozwiązaniem.
Wszystko po to, by poprawić swoje umiejętności i poczuć się kompetentnym kierowcą.
Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Czasami wystarczy dosłownie kilka godzin z instruktorem, aby poprawić technikę jazdy.
Instruktor to osoba, która spojrzy na umiejętności swojego kursanta i oceni, co rzeczywiście wymaga pomocy. W sposób przystępny przekaże wiedzę, a następnie pomoże rozwinąć umiejętności.
Jeśli nie niweluje się błędów pod okiem specjalisty, cały czas się je powtarza, często nie mając nawet świadomości tego mechanizmu.
Projekt Prawna Opieka Kierowcy, którego integralną częścią są jazdy doszkalające, które można realizować na terenie całej Polski w zaprzyjaźnionych szkołach jazdy, to kompleksowe wsparcie dla wszystkich kierowców w Polsce.