Szereg korzyści i wiele możliwości!

Jak zachowywać się w tunelu

Tunele pozwalają na szybkie przemieszczanie się w centrum miasta, czy przez pasma gór.

W tunelach zabronione jest cofanie, zawracanie oraz zatrzymywanie się niewynikające z aktualnego stanu ruchu drogowego (korek, wypadek). Dodatkowo kierowca podczas wjeżdżania do tunelu i w trakcie jego przejeżdżania nie powinien wykonywać zbędnych czynności takich jak palenie papierosów, rozmowa przez telefon.

Znak D37 informuje nas o wjeździe do tunelu. O dostępności pasów ruchu mogą decydować sygnalizatory świetlne w postaci zielonej strzałki w dół (pas jest dostępny) lub czerwonego krzyżyka (pas jest nie dostępny). Znak D38 kończy obszar tunelu.

Dla niektórych tuneli  obowiązują specyficzne odstępy między pojazdami. Kiedy tunel znajduje się poza obszarem zabudowanym oraz jego długość przekracza 500 metrów należy utrzymywać odstęp od pojazdu poprzedzającego wynoszący: 50 metrów dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony  i autobusów oraz 80 metrów dla pojazdów nie wymienionych powyżej. Odległości te mogą być regulowane za pomocą tabliczki T32, postawioną przed wjazdem do tunelu.

Jeżeli w tunelu wystąpił wypadek lub korek należy zatrzymać się w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od pojazdu przed nami.