Szereg korzyści i wiele możliwości!

Kiedy zatrzymane prawo jazdy będzie zwracane automatycznie?

Wszyscy wiemy, że w od dłuższego czasu prawo jazdy zatrzymywane jest elektronicznie.

Jeżeli ktoś posiada polski dokument prawa jazdy to w przypadku kiedy np. przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h Policja zatrzymując mu prawo jazdy, zrobi to wyłącznie w formie elektronicznej.

Oznacza to, że druk prawa jazdy zostaje u kierowcy w kieszeni, a wszystkie związane z tym sankcje odbywają się w formie wpisów do systemu. Dotyczy to także decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące.

Wydawałoby się, że po upływie okresu trzech miesięcy od zatrzymania prawa jazdy powinno ono też w trybie „elektronicznym” zostać zwrócone poprzez odnotowanie w systemie zakończenia zatrzymania. Otóż nic bardziej mylnego. Stanowi o tym przepis art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, który wskazuje, że:

„Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.”

Kluczowa jest tu opłata ewidencyjna. Oczywiście w przepisach wykonawczych do tej ustawy wskazano dodatkowo, że zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jednak to konieczność wniesienia opłaty ewidencyjnej blokuje możliwość wprowadzenia automatycznego zwrotu dokumentu prawa jazdy.

Czyli zasada jest prosta, nie ma automatycznego zwrotu prawa jazdy po 3 miesiącach.

Chcesz jeździć legalnie musisz pamiętać, że trzeba pójść do starosty i złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, a przede wszystkim wnieść opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł.

Wielu kierowców nieświadomych tej procedury uważało, a może i nadal uważa, że po 3 miesiącach mogą już bez problemów wsiąść za kierownicę samochodu. I tu ich może czekać niespodzianka. Trzeba zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 104a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r, o kierujących pojazdami, jeżeli zostanie zatrzymane prawo jazdy między innymi w ww. przypadku to uprawnienia w nim uwidocznione ulegają zawieszeniu.

Co bardzo ważne:

„Osoby, których uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zawieszone, uznaje się za nieposiadające uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie i w okresie, w których uprawnienia te są zawieszone.”

Zawieszenie uprawnień do kierowania pojazdami ustaje dopiero z dniem zwrotu zatrzymanego prawa jazdy przez organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem lub w przypadku wydania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czyli jednoznacznie, jeżeli nie zostanie złożony wniosek o zwrot prawa jazdy i nie zostanie wniesiona opłata ewidencyjna w kwocie 0,5 zł i w odpowiedzi na ten wniosek odpowiedni organ (Starosta lub Prezydent Miasta) nie dokona formalnego zwrotu prawa jazdy (odpowiedni wpis w systemie) to pomimo, że upłynęły 3 miesiące od zatrzymania prawa jazdy, nadal pozostaje ono zatrzymane, a zawarte w nim uprawnienia pozostają zawieszone. Czyli siadając za kierownicą jeździsz bez uprawnień.

Jest to niemiła pułapka i może być przyczyną wielu nieprzyjemności. Jest to też nielogiczne. Czy zatem jest szansa na zmianę tego niekorzystnego rozwiązania?. Oczywiście. Tak jak wspominałem wcześniej kluczowym problemem jest tu opłata ewidencyjna. Konieczność jej wniesienia uniemożliwia zautomatyzowanie procesu zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Dlatego też niezbędne jest zniesienie konieczności jej pobierania lub przeniesienie jej na inny termin niż zwrot dokumentu. Na szczęście ustawodawca zauważył ten problem i podjął działania zmierzające do zniesienia opłaty ewidencyjnej między innymi w tym przypadku.

 

Zachęcamy do lektury artykułu:

Kiedy zatrzymane prawo jazdy będzie zwracane automatycznie?