Szereg korzyści i wiele możliwości!

Co to jest wyprzedzanie i dlaczego nie zawsze mamy świadomość wykonywania tego manewru.

Niby prosty manewr, ale niestety jeżdżąc polskimi drogami widać, że kierujący pojazdami nie zawsze orientują się, że właśnie wykonują lub będą go wykonywali.

Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dróg o wielu jezdniach prowadzących w jednym kierunku, przez które poprowadzone są przejścia dla pieszych, albo na których znajdują się skrzyżowania o ruchu niekierowanym. W ostatnim czasie, w szczególności po zmianie przepisów dotyczących zachowania się w stosunku do pieszych, pojawił się też problem niezrozumienia przez kierujących roli działającej sygnalizacji świetlnej w procesie wyprzedzania.

Wielokrotnie da się zauważyć, że niektórzy kierowcy pomimo jazdy przez skrzyżowanie czy przejście dla pieszych, na którym ruch jest kierowany, próbują zapobiec sytuacji w której będą wyprzedzać pojazd jadący pasem ruchu obok. Jest to niestety sytuacja niebezpieczna, bo niezasadne hamowanie lub niezasadne zwalnianie może powodować zagrożenie dla innych kierujących.

Dlatego też warto ponownie przypomnieć sobie co to jest wyprzedzanie i jak i kiedy powinien zachować się kierujący pojazdem w poszczególnych sytuacjach.

 

Najpierw definicja.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują jednoznacznie, że  wyprzedzanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Jak widać znaczenie ma tu, że obaj uczestnicy ruchu poruszają się w tym samym kierunku. Nie ma znaczenia czy są wyznaczone czy niewyznaczone pasy ruchu.

Teraz podstawowe obowiązki

Zawsze wykonując ten manewr wyprzedzania jesteśmy obowiązani zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

Jednak zanim go zaczniemy przede wszystkim musimy upewnić się w szczególności, czy:

  1. mamy odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
  2. kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  3. kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

 

Zachęcamy do artykułu i przykładowych zdjęć:

Co to jest wyprzedzanie i dlaczego nie zawsze mamy świadomość wykonywania tego manewru.