Wszyscy potrafimy wykonać manewr skrętu na skrzyżowaniu. Niektórzy nie lubią robić tego w lewo, a niektórzy nadużywają tej możliwości. Niestety wiele osób nie rozumie prostych znaków i sygnałów drogowych umieszczanych przed lub na skrzyżowaniach, a czasami także na drodze na której nie występuje skrzyżowanie. Większość znaków, a w zasadzie zakazów, nakazów i informacji nimi wyrażonych ma za zadanie chronić nas i innych uczestników ruchu przed sytuacjami niebezpiecznymi na drodze. Dotyczy to także znaków zakazu skrętu i zakazu zawracania oraz sygnalizatorów S-2 i S-3, które regulują zasady poruszania się na danym skrzyżowaniu czy odcinku drogi. W szczególności zabezpieczają nas przed wykonaniem ryzykownych manewrów takich jak np. skręt w lewo czy zawracanie w sytuacji kiedy mamy znacznie ograniczoną widoczność, a także w przypadku kiedy inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzą, że mają ruch otwarty i bezkolizyjny i nie spodziewają się innych pojazdów.
Warto zatem przypomnieć sobie dlaczego i w jakich sytuacjach ustawiane są poszczególne znaki i sygnały drogowe i co oznaczają one dla kierowców. Oczywiście w odniesieniu do skrętu w lewo i zawracania.
Zakaz skręcania w lewo
Znak B-21 „zakaz skręcania w lewo” zabraniający skręcania w lewo i zawracania na najbliższym skrzyżowaniu stosuje się przed skrzyżowaniami na tych drogach, na których przy dużym natężeniu ruchu na wprost w obu kierunkach pojazdy skręcające w lewo utrudniają ruch i zmniejszają przepustowość skrzyżowania.
Umieszczenie znaku B-21 w obrębie skrzyżowania oznacza, że dotyczy on tylko najbliższej jezdni, przed którą się znajduje.
Zatem pamiętajmy znak ten oprócz zakazu skrętu w lewo oznacza także zakaz zawracania.
Zakaz zawracania
Znak B-23 „zakaz zawracania” stosuje się w celu zabronienia zawracania, jeżeli manewr ten, zwłaszcza gdy jest często wykonywany, może powodować utrudnienie ruchu, w szczególności podczas dużego jego natężenia i stosunkowo małej szerokości drogi (jezdni) lub pasa dzielącego jezdnie. Znak ten dotyczy odcinka drogi od miejsca umieszczenia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie.
Znak umieszcza się:
– w pobliżu skrzyżowania, jeżeli ma dotyczyć tylko skrzyżowania,
– w oddaleniu od skrzyżowania, jeżeli zakaz ma objąć również odcinek drogi poprzedzający skrzyżowanie.
Zatem pamiętajmy znak ten zabrania zawracania, ale nie zabrania skrętu w lewo.
Sygnalizatory, a zawracanie.
Chyba najwięcej problemów występuje jeżeli mamy do czynienia z sygnalizacją świetlną. Wielu kierowców nie wie, że sygnalizatory, a zwłaszcza S-2 i S-3 regulują oprócz możliwości wjazdu na skrzyżowanie także zasady dotyczące możliwości zawracania na danym skrzyżowaniu.
Sygnał kierunkowy zielony nadawany przez sygnalizator S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.
Jeżeli przy zastosowaniu sygnału kierunkowego dla skręcających w lewo możliwe jest bezkolizyjne zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, na sygnalizatorze kierunkowym wskazuje się kierunek w lewo i do zawracania
Oznacza to, że w sytuacji na zdjęciu poniżej nie wolno zawrócić ponieważ kierunek strzałki na sygnalizatorze S-3 wskazuje wyłącznie możliwość skrętu w lewo.
Jest to bardzo ważne ponieważ osoby jadące z lewej strony tego skrzyżowania w przeciwną stronę także mają otwarty ruch bezkolizyjny i zawracający pojazd mógłby powodować zagrożenie.
Aby zawracanie było możliwe na skrzyżowaniu umieszcza się sygnalizator S-3 tak jak w poniższej sytuacji:
A więc warto zapamiętać, że widząc sygnalizator S-3 wskazujący wyłącznie jedną strzałkę w lewo nie możemy zawrócić na skrzyżowaniu.
Warto także zwrócić uwagę na sygnalizator S-2 w poniższym układzie.
Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu.
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23. „zakaz zawracania”. Jeszcze raz podkreślenia wymaga „z lewego skrajnego”, co oznacza, że jak są dwa pasy do skrętu w lewo to zawrócić można tylko z tego położonego najbliżej lewej strony.
Co ważne w powyższych przypadkach skręcanie lub zawracanie jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
A na koniec pamiętajcie także:
Zabrania się zawracania: